Leczenie  Małgosi

Komórki macierzyste

 

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane  komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki. Znajdują się one m.in. w krwi pępowinowej i sznurze pępowiny.

 

Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Do niedawna była ona traktowana jako "odpad" i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Obecnie pobiera się ją w celu wyizolowania komórek macierzystych do przechowywania i późniejszego wykorzystania w leczeniu.

 

Sznur pępowiny zawiera specjalne komórki macierzyste tzw. komórki mezenchymalne. Posiadają one nieco inne właściwości niż komórki z krwi pępowinowej- znacznie łatwiej różnicują się w inne typy komórek, np. nerwowe, kostne, chrzęstne.

 

Komórki macierzyste pobrane z tzw. galarety Whartona (komórka wypełniająca sznur pępowiny) posiadają zdolność do przekształcania się w wiele typów komórek i tkanek, w tym komórki nerwowe, kostne lub chrzęstne. To właśnie te unikatowe właściwości komórek mezenchymalnych wykorzystują polscy lekarze podając je w ramach eksperymentu medycznego chorym ze schorzeniami neurologicznymi.

 

www.pbkm.pl

http://zagielmed.pl/

 

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200